Soutěž – 2. ročník

Jaká je tvoje nejstarší vzpomínka? Myslíš, že tvoje minulost ovlivňuje i tvou budoucnost? A je to tak i se společnou historií a tím, co se může stát třeba v téhle zemi? Soutěžní projekt Generace 00 je určen studentům středních škol a gymnázií.

TÉMA 2. ROČNÍKU – ŠKOLNÍ ROK 2019/2020 – TOTALITNÍ STÁT

TOTALITNÍ STÁT se objeví vždy tam, kdy občané dovolí pomalé umírání demokracie. Může se to dít pomalu a skrytě, třeba netolerancí k jiným názorům. Reprezentanti totalitního státu zpravidla používají k ovládnutí svých občanů, lži a polopravdy. Udržují svoji moc atmosférou strachu, podporují donašečství, fízlování tolerují korupci, klientelismus. Výsledkem je politický systém, ve kterém stát (jedinec, strana, hnutí, spol. třída) pomocí politické ideologie, zasahuje do všech oblastí veřejného i soukromého života svých občanů – KDO NENÍ S NÁMI JE PROTI NÁM. TOTALITNÍ STÁT jako nástroj vlády menšiny proti většině.

Co tě napadne jako první, když slyšíš spojení TOTALITNÍ STÁT? Je dnes nebezpečí vzniku TOTALITNÍHO STÁTU aktuální? Co nás učí naše historie – žili jsme v TOTALITNÍM STÁTĚ? Zamysli se, vzpomínej, ptej se a zkoumej! JAK TO VIDÍŠ TY?